Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
  • Author
    Posts
  • nedzad grebovic Friend
    #180136

    I would like change main size of photo 580×365 instead 720×482. Is this posible, and how?

    Thanks

    Ninja Lead Moderator
    #465101

    I’m not quite sure what modifications you have done upon your installation, would need to take a closer look at your site. Please include screenshot and your site URL here for further investigation.

    nedzad grebovic Friend
    #465242

    Ok mate. Here is the screenshoot. See picture above. It is originaly 720×480 and picture above is extended to 827 pixels.

    I would like remove picture above or make it 720 px (or 580 px I prefer) without resizing to bigger one.

    see picture above. first image is resized to bigger than original what makes low quality. Picture bellow is original and quality is good. I would like stretch width of article area from 800 to 700 or smaller.

    Is it posible?

    Thank you


    1. sscom
    Ninja Lead Moderator
    #465281

    <blockquote>Go to Admin site->Components->K2->button Parameters->Images tabs->Item Large image width (in px) </blockquote>

    From

    720
    Change to

    580

    nedzad grebovic Friend
    #465382

    Thank you, how can I preserve resizing to higher resolution mate?

    Edin Friend
    #465385

    pozz nedžade, sva podešavanja možeš raditi u k2 parametrima, a onda u kategorijama podesiš koji koju veličinu fotki želiš da prikažeš (Large ili XLarge)

    Ninja Lead Moderator
    #465392

    <em>@nedzad72 335977 wrote:</em><blockquote>Thank you, how can I preserve resizing to higher resolution mate?</blockquote>
    Did you get it? If you have still the same error, please send PM me the details information access your site. I will help you.

    nedzad grebovic Friend
    #465427

    Edo, nije mi problem naslovna. Problem mi je kada otvorim članak onda sistem pokaže onu u vrhu (prvu iz članka) razvuče je da ne slični ni na šta. Kako bih mogao onu na vrhu totalno eliminisati ili namjestiti da se en razvlači neprirodno?

    Hvala, neka ima i neko naš na ovome 🙂

    Thanks Edin, i would like to stretch leading article image to natural size, without resizing to bigger resolution what means bad quality 🙂

    Edin Friend
    #465471

    <em>@nedzad72 336029 wrote:</em><blockquote>Edo, nije mi problem naslovna. Problem mi je kada otvorim članak onda sistem pokaže onu u vrhu (prvu iz članka) razvuče je da ne slični ni na šta. Kako bih mogao onu na vrhu totalno eliminisati ili namjestiti da se en razvlači neprirodno?

    Hvala, neka ima i neko naš na ovome 🙂

    Thanks Edin, i would like to stretch leading article image to natural size, without resizing to bigger resolution what means bad quality :)</blockquote>

    Nedžade, znači ovako.

    opciju da ti gornju sliku iz naslova ne prikazuje do sad nisam probao ali mislim da sam vidio da i za to ima riješenje. Pogledaj u K2 parametrima i u kategorijama sa desne strane. Mislim da je stvar u prikazivanju uvodnog i glavnog dijela. Znači odobri prikaz Intro Items i Main Items pa probaj da li je Ok.

    Što se tiče prikaza samog članka, evo gledao sam na sajtu meni je sve uredu, ako ti imaš link gdje nije zalijepi ga ovdje pa da vidimo. Kao što sam ti već napisao neka ti sve fotke budu veličine 960×676 i njih lijepi na članke, onda odeš u parametre i zadaš da ti je XLarge veličina fotki 960 a Large neka ti bude 720 i tako češ riješiti problem sa rezolucijom i kvalitetom jednim udarcem. Onda odeš na K2 Category i podesiš da ti prikaz članaka u kategorijama kao i items view budu image na 720. Mada mislim da je to već tako odrađeno i postavljeno po defaultu.

    Ukoliko negdje u prikazu članaka nemaš module sa strane (desne) onda ti cijeli članak bude razvučen na okvir širine stranice. Znači gledaj da su ti moduli omogućeni na svim menijima gdje su i članci.

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)

This topic contains 9 replies, has 3 voices, and was last updated by  Edin 12 years ago.

We moved to new unified forum. Please post all new support queries in our New Forum